Kredi ve Kredi Kartı Borcu Dondurma ve Erteleme Mümkün Mü?

tarafından
69
Kredi ve Kredi Kartı Borcu Dondurma ve Erteleme Mümkün Mü?

Günümüz ekonomisinin etkisiyle Türkiye’de 4 milyon kişi kredi ve kredi kartı borçlarından dolayı yasal takipte bulunuyor. Ekonominin ters etkisiyle yasal takibe düşmek istemeyen insanlar ise, olası gelir sorunları nedeniyle kredi ve kredi kartı borcu dondurma veya erteleme işlemlerine yöneliyorlar.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verilerine göre, her ay ortalama 100 bin insan çeşitli borçlar nedeniyle yasal takibe alınıyor. 80 milyon nüfuslu bir ülkeye göre ciddi rakamlara ulaşan yasal takipler müşterileri tedirgin ediyor. Kredi borcunuzu veya kredi kartı borcunuzu ödemekte zorluk yaşıyorsanız, kredi kartı borcunuzu dondurmak veya ertelemek sizin yararınıza olacaktır.

KREDİ NOTUNUZU DÜŞÜRÜYOR

Ülkemizde kredi çekebilmek için çeşitli etkenler bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı kredi notu, ödeme alışkanlıklarınız, yasal takip durumudur. Yasal takibiniz var ise kredi notunuzun düşmesinde önemli bir etki göstermektedir. Düzenli ödeme alışkanlıklarına sahip olmayan bireylerin kredi notları düştüğü için bankalar büyük olasılıkla red cevabı verecektir. Bu durumla karşılaşmamak için kredi borçlarınızı dondurmak veya ertelemek için bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

KREDİ ve KREDİ KARTI BORCU DONDURULUR MU?

Türkiye’de bankalar henüz kredi kartı borcu dondurma gibi bir hizmet vermemektedirler. Fakat bankalar müşterlerilerin borçlarını ödemeleri için çeşitli yollara başvururlar. Kredi kartı borcunu ödeyememe durumunda, hiç birşey yapmamak yerine kredi başvurusunda bulunduğunuz banka ile iletişime geçmeniz çok önemli. Bankalar bu durumlar karşısında müşterilere çeşitli çözümler sunmaktadırlar.

Borcunuzu ödeyebilmeniz için bankaların sağladığı kolaylıklar arasında borç faizi düşürmek, birkaç aylık ödeme durdurma gibi kolaylıklar sağlamaktadırlar. Bankalar ile iletişime geçme durumunda borç faizi düşürme veya ödeme durdurma yapıldığında kredi notunuz etkilenmeyecektir.

Kredi borcunuzu dondurmak yerine ertelemek istiyorsanız, bankalar bu duruma daha sıcak bakmaktadırlar.

KREDİ KARTI BORÇ ERTELEME NASIL YAPILIR?

Bankalar müşterilerin borçlarını ödememesi yerine, ödemeleri alabilmek adına borçlulara çeşitli yöntemler sunarlar. Kredi kartı borç erteleme de bunlardan biridir. Kredi kartı borç erteleme yapabilmek için, kredi ve kredi kartı borcu olan bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kredi kartı borç erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzun olduğu bankada daha önceden borç çekip düzenli olarak ödediyseniz, bankalar müşterilerine borç erteleme başvurularına yanıt olarak 6 aya kadar kredi ve kredi kartı borcu erteleme fırsatı sunmaktadırlar. Bu erteleme sonucu gecikme faizi yerine standart alışveriş faizini ödemek zorunda kalıcaksınız. Standart alışveriş faizi yerine bazı bankalar kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemenizi isteyebilir. Bu gibi durumlarda geri kalan para için erteleme yaptırabilirsiniz.