Kredi Kartı ile Trafik Cezası Nasıl Ödenir 2019?

tarafından
89
Kredi Kartı ile Trafik Cezası Nasıl Ödenir 2019?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar birçok işini internet üzerinden yapmak istemektedir. Hal böyle olunca trafik cezasını internetten ödemek mümkündür. Peki kredi kartı ile trafik cezası nasıl ödenir? Trafik cezalarını kredi kartı ile ödemek için bir çok farklı yol bulunmaktadır.

Araç sayılarının artmasıyla birlikte trafik cezalarını ödemek için kurumlara gitmek zorlaşmıştır. Bundan dolayı Emniyet Genel Müdürlüğü yaşanabilecek yoğunluklara çözüm bulmak adına internet üzerinden kredi kartı ile trafik cezası ödeme yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Mobeseler ile birlikte yollarda 7/24 izlenmekte olan araçlara internet üzerinden e-posta yoluyla trafik cezaları gelebilmektedir.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Mevcut bir trafik cezanızın olup olmadığını sorgulamak için Emniyet Genel Müdürlüğü digital platformu üzerinden trafik cezanızı sorgulayabilirsiniz. Trafik Cezası Sorgulama adresinden trafik cezanızın olup olmadığını plaka, özel plaka ve testil tarihi bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinden sorgulama yapabilmek için; T.C. Kimlik Numarası, Ad/Soyad, Doğum tarihi gibi bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

İntenetten Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) web sitesi üzerinden “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” kısmına girerek kredi kartı ile trafik cezası ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile trafik cezası ödeme işlemleri saat 02.00 ile 22.00 arasında anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Plakanıza yazılmış trafik cezaları için, E-devlet ve EGM üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden

Sisteme giriş yapıp ‘”Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’” ekranına erişim sağlayabilirsiniz.

Egm üzerinden

“Trafik Cezası ve Sorgulama” sayfasına erişim sağlayarak trafik cezanızı sorgulayabilirsiniz.

Trafik Cezaları İntenette Ne Zaman Görüntülenebilir?

Eğer adınıza yazılmış trafik cezaları varsa e-devlet üzerinden 3 gün içerisinde sistemde gözükmektedirler. Adınıza kayıtlı olmayan araç cezalarını sorgulayabilmek için EGM web sitesini kullanabilirsiniz.

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafikte sürücülere kesilmiş trafik cezaları en geç 10 iş günü içerisinde bildirilmelidir. 10 iş günü içerisinde bildirilmeyen trafik cezalarına itiraz edebilme hakkınız olmaktadır. Trafik cezalarına itiraz etmek için Sulh Ceza Mahkemesi’ne bildirmeniz gerekmektedir. Cezanın yazılma tarihi belirlenerek, plakaya yazılan cezalar bildiri tarihinden itibaren başlamaktadır. Trafik cezalarına itiraz edebilmek için trafik mahkemelerine veya Sulh Ceza Mahkemeleri’ne gidip itirazda bulunulmalıdır.