Denizbank Müşteri Hizmetleri Numarası | Çağrı Merkezi

tarafından
50
Denizbank Müşteri Hizmetleri Numarası | Çağrı Merkezi

Denizbank, 1979 yılında Zorlu Holding tarafından satın alınarak hizmete başlamasının ardından, 2012 yılında Rusyanın köklü bankalarından olan Skerbank’a 3.54 milyar dolara satılmıştı. Denizbank’ın Skerbank’a satılmasının ardından Müşteri Hizmetleri sistemi de yenilendi.

Denizbank çağrı merkezi numaralarından müşterilere 7/24 hizmet sağlayarak kendini yenilemeye devam ediyor.

DENİZBANK MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Türkiye’de 761 şubesi bulunan Denizbank, 14.2 milyon müşterisi ile Türkiye’nin en büyük bankalarındandır. Denizbank Müşteri Hizmetleri için iki adet numara kullanılıyor. Denizbank Müşteri Hizmetleri telefon numaraları 444 0 800 ve 0850 222 0 800 ‘dür.

Denizbank Müşteri Hizmetleri tarafından destek alabileceğiniz konular para gönderme, para yatırma, başvuru işlemleri, kredi ve kredi kartı işlemleri gibi tüm konularda destek alabilmenin yanı sıra kayıp-çalıntı kart bildirimlerinde de en hızlı çözüm olarak Denizbank Müşteri Hizmetleri‘ni kullanabilirsiniz.

Mobil Uygulamaların gelişmesiyle birlikte müşteri hizmetleri numaralarına ihtiyaç azaldı. Daha çok şifre işlemleri için aktif olarak kullanılmakta olan Denizbank Müşteri Hizmetleri, Denizbank İnternet Bankacılığı ile de müşterilere kolaylık sağlamakta.

DENİZBANK ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİ

Denizbank’ın Çağrı Merkezi’nde aktif olarak hizmet alabileceğiniz hizmetler;

  • Kredi ve Kredi Kartı İşlemleri
  • Bankacılık Hizmetleri
  • Şifre İşlemleri
  • Başvuru İşlemleri
  • Kayıp Çalıntı ve Şüpheli İşlem Bildirimleri

İLGİLİDenizbank Müşteri Hizmetleri Kaça Kadar Açık?

DENİZBANK MÜŞTERİ HİZMETLERİNE DİREK BAĞLANMA

1. Denizbank Müşteri Hizmetleri için “0850 222 08 00” yada “444 0 800” numaralarından birisini arayın.
2. Telesekreter konuştuktan sonra TC Kimlik numaranızı tuşlayın. Bankamatik kartınızın son 4 hanesini tuşladıktan sonra sırasıyla aşağıdaki adımları takip edin.
3. Sırasıyla “5” ardından yine “5” ve sonrasında “0” tuşlarını tuşlayın.
Bu işlemden sonra kısa zaman içerisinde Denizbank Müşteri Hizmetleri sizi karşılayacaktır.

Yukarıda yer alan bilgiler sayesinde sizde Denizbank müşteri hizmetleri kısa yol tuşlarını öğrenebilir ve bunları uygulamanız halinde, eğer çağrı merkezinde sıra yoksa müşteri temsilcisine anında bağlanabilirsiniz.